Eric Berti [fr]

Mr. Eric BERTI was born in 1959 in Champagne. He completed a Masters degree in Law at the University of Paris I and also attended the “Ecole Nationale d’Administration”, France’s distinguished School of Administration (1993).

He first served with the Ministry of Economy, Finance and Budget (Fair Trade Commission, 1981-1988) and then joined the Ministry of Foreign Affairs in March 1993, after completing his diploma at the “Ecole Nationale d’Administration” (1993). A brief stay at the Asia-Oceania Department (March-July 1993) was followed by an appointment to the Embassy of France in New Delhi (India) as first Secretary (1993-1997). From 1997 to 1999, he was in charge of the Vietnam-ASEM desk at the Asia-Oceania Department. He was then appointed successively to the Embassy of France in Ankara as second Councillor (1999-2001) and then to the French Embassies in Islamabad, Pakistan (2001-2003) and Hanoi, Vietnam (2003-2006), as Deputy Head of Mission. From 2006 to 2008, he was appointed Maître des requêtes (administrative judge) to the Conseil d’Etat, the highest French administrative Court. From September 2008 to August 2012, he was appointed Head of the internal legal affairs service of the French Foreign Ministry.

From September 2011 to June 2012, Eric Berti was also appointed Auditor to the Institute of higher Studies for national Defence. In June 2012, he was granted the honorary rank of Frigate Captain in the Navy citizen Reserve. He was appointed Consul general de France in Sydney between July 2012 and July 2015. He was nominated Consul general of France in Hong Kong & Macau by a decree dated May 21st, 2015.

Mr BERTI was awarded the medal of “Chevalier de l’Ordre national du Mérite” in November 2009. He is married with his wife Madeleine and is the proud father of two children Clément and Romane.

publié le 30/09/2016

top of the page